Jak segregujemy?

Jak segregujemy?

♻️ Żółty, niebieski, zielony, brązowy, a może jednak czarny? 🤔 Nie zawsze wybór odpowiedniego pojemnika na odpady jest oczywisty. Odpowiadamy na najpopularniejsze „dylematy” 😊

🥣 Czy potłuczone naczynia mogą trafić do odpadów szklanych❓
Nie, do pojemników na szkło mogą trafiać jedynie takie odpady jak słoiki czy butelki. Jest to związane z różnymi temperaturami topnienia, które utrudniają proces odzyskiwania materiałów.

🛍 Co zrobić z foliową torebką ze sklepu❓
Najlepiej w ogóle jej nie brać i zastąpić torbą materiałową, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to postarajmy się wykorzystać ją wielokrotnie, a następnie wyrzucić do pojemnika na plastik. Wyjątkiem są torby biodegradowalne, które powinny trafić do kontenera z odpadami organicznymi.

🥡 Czy styropian wrzucamy do odpadów plastikowych❓
Nie, styropian wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, dlatego lepiej zrezygnować z używania jednorazowych opakowań styropianowych, a niewykorzystane materiały styropianowe po remontach czy budowach przekazać osobom, które takie budowy jeszcze prowadzą lub przywieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

💡 Co z tymi żarówkami❓
Jeżeli mówimy o żarówkach starego typu, możemy je wyrzucić razem z odpadami zmieszanymi. Jeżeli jednak chodzi o świetlówki i żarówki energooszczędne, to wrzucamy je do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników w sklepach, szkołach, czy urzędach. Można je również oddać w sklepie przy okazji zakupu nowych. Żarówki można przynieść też do punktu zbierania elektrośmieci – w gminie Wołomin znajduje się on w PSZOK-u przy ul. Łukasiewicza 4.♻️